Skip to content

5 Elmwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block1324
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,249
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,000
55%
Improvement Value:$86,100
45%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303+4.0%
2024$10,870+1.2%
2023$10,737+0.4%
2022$10,689+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,249DeedBook 4365, Page 152

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,249DeedBook 3241, Page 165Recorded2/2/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,249DeedBook 2651, Page 81Recorded7/1/2015

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 1618, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1951