Skip to content

97 Osborne TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
May 17, 1996

Property Information

Block1327
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,754
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,800
47%
Improvement Value:$132,800
53%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,901+4.0%
2024$14,329+1.2%
2023$14,154+0.4%
2022$14,091+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft2,754DeedBook 145, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1960