Skip to content

12 Clinton LaneWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Oct 30, 1995

Property Information

Block1819
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
46%
Improvement Value:$148,200
54%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,304+4.0%
2024$15,679+1.2%
2023$15,487+0.4%
2022$15,418+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft2,736DeedBook 142, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1957