Skip to content

22 Squire LaneWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Aug 28, 2014

Property Information

Block1413
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
52%
Improvement Value:$98,900
48%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,249+4.0%
2024$11,779+1.2%
2023$11,635+0.4%
2022$11,583+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft2,090DeedBook 2573, Page 205

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1737, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1969