Skip to content

1377 Route 23Wayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$4,950,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block1413
Lot25

Zoning---
Sq Footage3,516
Acreage2.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$791,000
44%
Improvement Value:$1,007,500
56%
Total Assessment$1,798,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$106,939+4.0%
2024$102,838+1.2%
2023$101,579+0.4%
2022$101,130+2.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$4,950,000

To:

Sq Ft3,516DeedBook 4863, Page 43

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

DeedBook 467, Page 168

Property Sale

Sale
$1,534,837

To:

DeedBook Q 163, Page 40

Property Sale

Sale
$1,520,000

To:

DeedBook G 138, Page 263

Property Sale

Sale
$1,350,000

To:

DeedBook V 125, Page 232

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook V 121, Page 42