Skip to content

158 Ford StWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2022

Property Information

Block1502
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,700
51%
Improvement Value:$49,700
49%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+4.0%
2024$5,798+1.2%
2023$5,727+0.4%
2022$5,702+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 3477, Page 289Recorded12/21/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 1888, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1900