Skip to content

35 James StWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Date
Jul 1, 2060

Property Information

Block1506
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,900
43%
Improvement Value:$91,200
57%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,520+4.0%
2024$9,155+1.2%
2023$9,042+0.4%
2022$9,002+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964