Skip to content

264 Kent AveWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2006

Property Information

Block1514
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
48%
Improvement Value:$55,600
52%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+4.0%
2024$6,113+1.2%
2023$6,038+0.4%
2022$6,011+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 239, Page 283

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook Q 134, Page 227

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook B 115, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1958