Skip to content

113 Camden StWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block1514
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
41%
Improvement Value:$73,200
59%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,403+4.0%
2024$7,119+1.2%
2023$7,032+0.4%
2022$7,001+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 950, Page 1

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook B 146, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1935