Skip to content

160 Dorsa AveWayne, NJ 07470

Public Property

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block1543
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage845
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$49,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,225+1.4%
2018$5,152+1.2%
2017$5,090+2.9%
2016$4,947+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft845DeedBook 3074, Page 102

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook S 125, Page 418

Property Sale

Sale
$86,455
DeedBook H 125, Page 359