Skip to content

68 Magnolia PlaceWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block1600
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,846
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,700
41%
Improvement Value:$177,900
59%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,933+4.0%
2024$17,245+1.2%
2023$17,034+0.4%
2022$16,959+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft2,846DeedBook 4396, Page 170

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook X 135, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1952