Skip to content

64 Magnolia PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block1600
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,374
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,400
47%
Improvement Value:$152,800
53%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,136+4.0%
2024$16,479+1.2%
2023$16,278+0.4%
2022$16,205+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000

To:

Sq Ft2,374DeedBook 4889, Page 9

Property Sale

Sale
$495,000

To:

DeedBook 1952, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1960