Skip to content

92 Magnolia PlaceWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block1602
Lot112
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,020
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,900
50%
Improvement Value:$116,600
50%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,943+4.0%
2024$13,409+1.2%
2023$13,245+0.4%
2022$13,186+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 4291, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1957