Skip to content

81 Castles DrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Oct 27, 1999

Property Information

Block1602
Lot123
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,285
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,600
30%
Improvement Value:$312,300
70%
Total Assessment$445,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,513+4.0%
2024$25,497+1.2%
2023$25,184+0.4%
2022$25,073+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

To:

Sq Ft4,285DeedBook 163, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1957