Skip to content

60 Lenox RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$634,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block1602
Lot68
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,378
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,900
37%
Improvement Value:$200,800
63%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,950+4.0%
2024$18,223+1.2%
2023$18,000+0.4%
2022$17,921+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$634,000

To:

Sq Ft2,378DeedBook 3715, Page 241

Property Sale

Sale
$318,500
DeedBook M 151, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1964