Skip to content

70 Lenox RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block1602
Lot71
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
49%
Improvement Value:$137,300
51%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,013+4.0%
2024$15,399+1.2%
2023$15,210+0.4%
2022$15,143+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$521,000

To:

Sq Ft2,244DeedBook 2691, Page 33

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook Y 160, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1964