Skip to content

41 Hershey RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2011

Property Information

Block1602
Lot89
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,615
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
43%
Improvement Value:$173,700
57%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,117+4.0%
2024$17,423+1.2%
2023$17,209+0.4%
2022$17,133+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook B 122, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1961