Skip to content

131 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Aug 1, 1994

Property Information

Block1602
Lot98
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,158
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,300
46%
Improvement Value:$154,300
54%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,982+4.0%
2024$16,331+1.2%
2023$16,131+0.4%
2022$16,059+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

To:

Sq Ft2,158DeedBook 137, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1951