Skip to content

16 Chandler DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block1603
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
59%
Improvement Value:$91,700
41%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,242+4.0%
2024$12,734+1.2%
2023$12,578+0.4%
2022$12,522+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,595DeedBook 3508, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1950