Skip to content

200 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 17, 2018

Property Information

Block2317
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,900
57%
Improvement Value:$82,000
43%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,470+4.0%
2024$11,030+1.2%
2023$10,895+0.4%
2022$10,847+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,548DeedBook 3235, Page 99

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 2406, Page 86Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$176,500
DeedBook Z 151, Page 171

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook V 127, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1945