Skip to content

20 Abbott RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$582,000
Last Sale Date
Mar 8, 2017

Property Information

Block1605
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
51%
Improvement Value:$124,400
49%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,228+4.0%
2024$14,644+1.2%
2023$14,465+0.4%
2022$14,401+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$582,000

To:

Sq Ft2,582DeedBook 3023, Page 69

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook U 140, Page 152

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook U 140, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1963