Skip to content

28 Hershey RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block1605
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,754
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
50%
Improvement Value:$129,000
50%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,460+4.0%
2024$14,867+3.0%
2023$14,435+0.5%
2022$14,370+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,754DeedBook 4106, Page 23

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 2358, Page 9Recorded8/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1961