Skip to content

74 Hershey RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block1606
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,098
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,100
40%
Improvement Value:$210,900
60%
Total Assessment$349,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,752+4.0%
2024$19,956+1.2%
2023$19,712+0.4%
2022$19,624+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook P 147, Page 202

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook V 124, Page 499

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook P 118, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1963