Skip to content

38 Hershey RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Sep 16, 1996

Property Information

Block1606
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,370
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,300
48%
Improvement Value:$145,100
52%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,435+4.0%
2024$15,805+1.2%
2023$15,611+0.4%
2022$15,542+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft2,370DeedBook 146, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1963