Skip to content

4 Bitola DrWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$972,000
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block1610
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,082
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,800
48%
Improvement Value:$174,200
52%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,919+4.0%
2024$19,155+1.2%
2023$18,921+0.4%
2022$18,837+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$972,000

To:

Sq Ft3,082DeedBook 4918, Page 151

Property Sale

Sale
$495,000

To:

DeedBook 224, Page 184

Property Sale

Sale
$394,000

To:

DeedBook F 140, Page 198

Property Sale

Sale
$394,000
DeedBook F 140, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook I 137, Page 494

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook X 115, Page 30