Skip to content

16 Linwood AveWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Apr 14, 2023

Property Information

Block1617
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,068
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,400
63%
Improvement Value:$40,200
37%
Total Assessment$107,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,398+4.0%
2024$6,153+1.2%
2023$6,077+0.4%
2022$6,050+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$316,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 4542, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1920