Skip to content

33 Thomas TerrWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 7, 2007

Property Information

Block923
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,075
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,900
61%
Improvement Value:$51,000
39%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724+4.0%
2024$7,428+1.2%
2023$7,337+0.4%
2022$7,304+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 1435, Page 49

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 446, Page 26

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook H 152, Page 142

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook X 133, Page 323

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook Z 123, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1928