Skip to content

21 Morris AveWayne, NJ 07470

Built 2020
Vacant Land

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block1618
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,268+4.0%
2024$5,066+1.2%
2023$5,004+0.4%
2022$4,982-30.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft3,319DeedBook 2948, Page 293