Skip to content

7 Linwood AveWayne, NJ 07470

Built 2009

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1618
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
49%
Improvement Value:$93,900
51%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,863+4.0%
2024$10,447+1.2%
2023$10,319+0.4%
2022$10,273+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2009