Skip to content

36 Fern TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 28, 1990

Property Information

Block1701
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,738
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
49%
Improvement Value:$111,100
51%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+4.0%
2024$12,471+1.2%
2023$12,318+0.4%
2022$12,264+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,738DeedBook 127, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1955