Skip to content

10 Fairview TerrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2004

Property Information

Block1701
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,776
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,800
49%
Improvement Value:$107,800
51%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,463+4.0%
2024$11,985+1.2%
2023$11,838+0.4%
2022$11,786+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 502, Page 240

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook H 114, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1953