Skip to content

53 Shady TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block1705
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,525
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
52%
Improvement Value:$92,000
48%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,452+4.0%
2024$11,013+1.2%
2023$10,878+0.4%
2022$10,830+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft1,539DeedBook 2621, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1950