Skip to content

47 Shady TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block1705
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,800
44%
Improvement Value:$131,200
56%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,854+4.0%
2024$13,323+1.2%
2023$13,160+0.4%
2022$13,102+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,500DeedBook 4558, Page 191

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 489, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1950