Skip to content

9 Hillside TerrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block1706
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,565
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,200
50%
Improvement Value:$99,600
50%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,309+4.0%
2024$10,876+3.7%
2023$10,493+0.5%
2022$10,445+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

To:

Sq Ft1,565DeedBook 4092, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1930