Skip to content

31 Elmwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Date
Mar 27, 2014

Property Information

Block1706
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
51%
Improvement Value:$100,200
49%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237+4.0%
2024$11,768+1.2%
2023$11,624+0.4%
2022$11,572+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950