Skip to content

22 Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block1707
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
55%
Improvement Value:$87,400
45%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,440+4.0%
2024$11,001+1.2%
2023$10,867+0.4%
2022$10,819+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

To:

Sq Ft1,713DeedBook 1025, Page 63

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook H 165, Page 340

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook P 125, Page 295

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook B 121, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1948