Skip to content

45 Spruce TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block1707
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
60%
Improvement Value:$70,200
40%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,417+4.0%
2024$10,018+1.2%
2023$9,895+0.4%
2022$9,852+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 3713, Page 280

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 2303, Page 98

Property Sale

Sale
$476,375
DeedBook 1320, Page 127

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 890, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1955