Skip to content

35 Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block1709
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,200
50%
Improvement Value:$158,300
50%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,879+4.0%
2024$18,155+2.7%
2023$17,682+0.5%
2022$17,603+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,078DeedBook 4194, Page 210

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,078DeedBook 4099, Page 1Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 320, Page 28

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook T 133, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1955