Skip to content

63 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block1727
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,151
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,200
39%
Improvement Value:$167,800
61%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,352+4.0%
2024$15,725+9.4%
2023$14,369+0.4%
2022$14,305+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft2,151DeedBook 4564, Page 20

Property Sale

Sale
$512,250

From:

To:

Sq Ft2,151DeedBook 2645, Page 284Recorded6/19/2015

Property Sale

Sale
$497,875

From:

To:

Sq Ft2,151DeedBook 2340, Page 216Recorded7/18/2013

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 233, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1955