Skip to content

40 Hillside TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jan 16, 2019

Property Information

Block1711
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,619
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
51%
Improvement Value:$101,400
49%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,308+4.0%
2024$11,836+1.2%
2023$11,691+0.4%
2022$11,640+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,619DeedBook 3500, Page 280

Property Sale

Sale
$192,900
DeedBook A 117, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1950