Skip to content

28 Swiss TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block1711
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,600
52%
Improvement Value:$131,200
48%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,102+5.7%
2024$15,234+1.3%
2023$15,045-1.2%
2022$15,227+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960