Skip to content

48 Swiss TerrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$525,250
Last Sale Date
Dec 31, 2002

Property Information

Block1711
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,600
51%
Improvement Value:$134,200
49%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,280+4.0%
2024$15,656+1.2%
2023$15,464+0.4%
2022$15,396+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,250

To:

Sq Ft2,772DeedBook 536, Page 166

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook O 161, Page 125

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook F 135, Page 523

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook C 115, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1957