Skip to content

11 Geneva CourtWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Sep 16, 1987

Property Information

Block1711
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,592
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,600
60%
Improvement Value:$100,400
40%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,615+4.1%
2024$14,045+1.3%
2023$13,870+0.5%
2022$13,808+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

To:

Sq Ft2,592DeedBook 119, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1962