Skip to content

62 Alpine DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block1711
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,909
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,300
56%
Improvement Value:$114,300
44%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,317+4.0%
2024$14,730+1.2%
2023$14,549-9.2%
2022$16,031+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,909DeedBook 168, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1959