Skip to content

26 Alpine DrWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block1712
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,066
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,300
49%
Improvement Value:$142,800
51%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,714+4.0%
2024$16,073+1.2%
2023$15,877+0.4%
2022$15,806+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,066DeedBook 718, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1961