Skip to content

39 Alpine DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block1713
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,887
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,900
56%
Improvement Value:$109,100
44%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,746+4.0%
2024$14,181+1.2%
2023$14,007+0.4%
2022$13,945+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook S 136, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1959