Skip to content

9 Alpine DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block1713
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,345
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,400
55%
Improvement Value:$112,200
45%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,782+4.0%
2024$14,215+1.2%
2023$14,041+0.4%
2022$13,979+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,345DeedBook 4167, Page 83

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook F 118, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1959