Skip to content

23 Rockledge TerrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$177,900
Last Sale Date
Mar 31, 1992

Property Information

Block1714
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,200
55%
Improvement Value:$93,400
45%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,034+4.1%
2024$11,563+1.3%
2023$11,419+0.5%
2022$11,367+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,900

To:

Sq Ft1,390DeedBook 130, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1962