Skip to content

67 Alpine DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 27, 2020

Property Information

Block1714
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,900
64%
Improvement Value:$77,400
36%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,861+4.0%
2024$12,368-14.8%
2023$14,510+0.4%
2022$14,445+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,004DeedBook 3831, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1959