Skip to content

36 Kathleen CourtWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block1717
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,663
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
41%
Improvement Value:$195,700
59%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,723+4.0%
2024$18,967+1.2%
2023$18,734+0.4%
2022$18,651+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft2,663DeedBook 4062, Page 21

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook T 157, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1960